Ιστορία γράφηκε στο επιβλητικό «La Bombonera», όπου Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ έδωσαν τον πρώτο τους αγώνα σε επίπεδο ποδοσφαίρου Γυναικών και η πρώτη «διέλυσε» την «αιώνια» της αντίπαλο με 5-0.

Στον αγώνα βρέθηκαν 4.000 πιστοί της Μπόκα και οι «Gladiadoras» (σ.σ. Μονομάχοι στα ισπανικά) παρέδωσαν ένα τρομερό «σόου», με το ημίχρονο να λήγει μεν στο 1-0, αλλά τον «καταιγισμό» των 4 γκολ να ακολουθεί στην επανάληψη και την ομάδα να μην μπορεί να ονειρευτεί καλύτερη πρεμιέρα από αυτή που της έτυχε.

Το πρώτο γκολ ήρθε σε ένα εξαιρετικό χρονικά σημείο για την Μπόκα, με την Κινιόνες να καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 42ο λεπτό. Η εξέλιξη αυτή έδωσε «φτερά» στις γηπεδούχες, με την Φάνι Ροντρίγκες να έρχεται από τον πάγκο να σκοράρει άλλα 3 γκολ για την ομάδα της, ενώ ενδιάμεσα η Βαγιέχος είχε σημειώσει το 3-0 με πέναλτι. Η Μπόκα έκανε ένα αληθινό πάρτι και ξεκίνησε το πρωτάθλημα με τους καλύτερους οιωνούς.